Пробајте го ова!

Подготви зачинска домашна градина

Доколку сакате омилените јадења да ги направите уште повкусни засадате зачини во саксија.

Погледнете ги советите во продолжение.

Босилек

Мала инспирација за вашата зачинска градина!

Засадете босилек во саксија и уживајте во неговите брагодети низ целата година.

Ова растение бара сончеви и топли места, се сади во март и април, а може да се консумира штом се појават првите ливчиња.

босилек

Магдонос

Листовите на магдоносот содржат најмногу витамин Ц, а исто така содржи и доста провитамин А и витамини од групата Б.

Магданосот е многу едноставен за одгледување, а бара многу светлина и умерено влажна почва.

магдонос

Нане

Како најмногу се конзумира нането во вашиот дом, свежо или исушено?

Повеќе детали за ова растение прочитајте на самата слика.

нане